Till skillnad från exempelvis Microsoft Office behöver de webbaserade Officepaketen inte installeras på datorn. Du kör dem direkt från webbläsaren, oavsett var du befinner dig. Det enda som krävs är att du har en ny webbläsare – som regel Internet Explorer 6 eller senare. Dessutom måste du ha bredband. Eftersom tjänsterna hela tiden jobbar mot internet behövs en bra uppkoppling, och då är modem inte att rekommendera.
När du kör tjänsten första gången kanske din webbläsare måste hämta olika tilläggsprogram, men det sker med automatik.
Var sparas mina dokument? Kan jag komma åt dem även om jag inte sitter på min vanliga dator?
Hela idén med att ha programmen på nätet är att du ska kunna spara dokumenten online. På så sätt når du dem var du än befinner dig. Flera av tjänsterna har en inbyggd funktion för att spara automatiskt.
Det betyder att du inte förlorar ditt arbete, även om internet skulle sluta att fungera.
Du kan dessutom alltid spara ditt arbete på den egna hårddisken. Alla tjänster är kompatibla med Microsoft Office, och kan alltså spara exempelvis Word- och Excel-filer. De klarar även av att spara pdf-filer (Acrobatfiler).
Tyvärr är kompatibiliteten inte hundraprocentig.
När du öppnar filerna i Microsoft Office kan det krävas vissa småjusteringar.
Det är också viktigt att komma ihåg att det kan vara ett integritetsproblem med att lägga filerna på en central server, eftersom du tappar kontrollen. Framför allt Google använder allt material du lagrar hos dem för att skräddarsy reklam utifrån just dina intressen.
Hur är det att jobba i nätets kontorsprogram? Vad är skillnaden mot att använda exempelvis Microsoft Office?
Eftersom programmen körs i en webbläsare och eftersom du jobbar mot internet blir nätprogrammen långsammare än ett vanligt Office-paket. Skillnaden är dock liten, och de flesta lär inte störa sig på det.
En annan nackdel är att Microsoft Office har betydligt fler funktioner. Inget av programmen kommer ens i närheten av det myller av möjligheter som finns i Word, Excel och Powerpoint. Men de allra flesta av oss använder bara bråkdelen av alla funktioner, och de finns även i nätprogrammen.
PC för Allas test visar att du tyvärr måste välja mellan snabbhet och finesser. Google Docs är snabbast att använda, men har få funktioner och ett trist gränssnitt. Thinkfree är finessrikt och snyggt, men långsammare.
Kan jag dela mina filer, så att andra användare kan komma åt dem och göra ändringar?
En smart sak med att lagra dokumenten på nätet är att fler än du kan komma åt dem. Du kan dela med dig av dokumenten på två sätt. Det enklaste är att ge en person läsrättigheter. Du skickar då en länk per e-post, och genom att klicka på den kan mottagaren se din text.
Du kan också välja att ge mottagaren redigeringsmöjligheter, så att han eller hon kan ändra i dokumentet. Mottagaren måste då registrera sig som användare för att du ska kunna se vem som har gjort en ändring.
Naturligtvis bestämmer du själv om du vill acceptera ändringarna eller ignorera dem.
Är det verkligen helt gratis att använda nätets kontorsprogram eller måste jag betala några dolda avgifter?
Grundfunktionerna i de fem programmen är helt gratis. I vissa fall får du betala om du exempelvis behöver mer utrymme på deras servrar.
Vår testvinnare Thinkfree kommer senare i vår med en betalversion som kallas för Thinkfree Premium. Den erbjuder fler finesser än gratisversionen.
Vad gör egentligen Microsoft? Har de några liknande tjänster på gång?
I USA testar Microsoft just nu en ny produkt som heter Office Live (office.microsoft.com/en-us/officelive). Det här är en koppling mellan det klassiska Office-paketet och webben, och ger bland annat användaren möjlighet att spara filer på nätet.
Det förs också diskussioner om att göra om Microsofts enkla programpaket Works till ett gratisprogram över internet. Än så länge är det här bara på planeringsstadiet.
Mycket tyder dock på att Microsoft snart gör något motdrag mot de nya, webbaserade Office-paketen.
Mer läsning





























































