torsdag 17 maj 2012

Steg för steg: - PC för Alla:

Så enkelt bygger du din egen nöjesdator

Fakta

Datorlåda: Antec NSK2400, 995 kr
Moderkort: Asus P5VD2-VM, 595 kr
Processor: Intel Core 2 duo E4300, 1095 kr
Minne: Corsair ddr2 pc5300, 2x 512 MB, 675 kr
Hårddisk: Seagate Barracuda, sata, 200 GB, 620 kr
Dvd-brännare*: NEC 18X AD-5170, bulk, 295 kr
Grafikkort: Asus Radeon X1300 Pro, 775 kr
Tv-kort: Hauppauge Wintv-PVR-150 MCE-kit, 995 kr
Operativsystem: Windows Vista Home Premium, oem-licens, 1049 kr
Summa: 7094 kr

Efter att ha byggt klart och använt vår nöjesdator måste vi låna ett par uttryck från Disneyfilmen Askungen för att beskriva våra erfarenheter och känslor. Dötrist? Nä. Långtråkig? Nä. Alldeles, alldeles underbar? Jajamensan!

En nöjesdator kallas ofta htpc eller home theatre personal computer. Nöjesdator är dock en bättre beskrivning, för det är ett rent nöje att använda den.

Det finns inga tydliga gränser för vad som är en nöjesdator och inte. Vår definition är att datorn ska stå i vardagsrummet och främst användas för att spela upp musik, visa digitalbilder, visa filmer och spela in och upp tv-program. Dessutom ska den kunna styras med fjärrkontroll på bekvämt soffavstånd.

För att kunna användas från soffan ska datorn även vara utrustad med ett användargränssnitt som syns tydligt på ett par meters avstånd och som har stöd för de saker du vill använda datorn till. I vårt fall installerar vi därför Windows Vista Home Premium där programmet Media Center ingår.

Snygg datorlåda viktig del
Ska datorn stå i vardagsrummet vill du helst inte ha ett vanligt jättetorn utan en datorlåda som ser ut ungefär som den videobandspelare som redan står i vardagsrummet.

Numera finns det en rad datorlådor som är avsedda just för dig som ska bygga en nöjesdator. Värt att notera när du väljer låda är att vissa kommer med nätaggregat medan andra kommer utan. Somliga lådor är låga och slimmade och rymmer därför bara en extra låg dvd-brännare (slimline).

Vi valde datorlådan Antec NSK2400 som har plats för två 5,25-tumsenheter (som dvd-brännare) och två hårddiskar, men som också är betydligt större än övriga apparater i vardagsrummet.

Till skillnad från en vanlig dator har nöjesdatorn en tv-mottagare som gör att du kan använda den för att titta på och spela in tv-program. Det finns en myriad olika tv-mottagare. Det finns sådana som du monterar i datorn i form av ett instickskort och sådana som ser ut som en liten usb-pinne som du ansluter till en ledig usb-kontakt. Det finns tv-mottagare för analoga utsändningar och det finns mottagare för digital marksänd tv. Det finns till och med hybridmottagare som har en analog och en digital mottagare på samma kort eller usb-pinne. Dessutom finns det kort som har stöd för digitala betalkanaler.

Kika på tysta komponenter

Det viktiga när du väljer tv-mottagare är att du köper en som tar emot den typ av utsändningar som du kan ta emot och att den har drivrutiner för Windows Vista. Fråga din datorhandlare om råd.

I övrigt kan det vara på sin plats att välja komponenter som är tysta, som exempelvis ett moderkort som inte har en liten surrande fläkt på någon av kretsarna, en processor som inte utvecklar så våldsamt mycket värme, en processorfläkt som snurrar sakta och därmed tyst, samt ett grafikkort som kan kylas utan någon egen fläkt.




Välkommen till Eforum!


Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 92 kommentarer:

processor och hårddisk - (__Tedde__) 2007-09-08 10:17

Dreambox 7000s, - (Kalle_Anka) 2007-09-08 10:34

processor och hårddisk - (esd) 2007-09-08 10:36

kanske av intresse - (patrik lindgren) 2007-09-08 10:56

processor och hårddisk - (MightyMag) 2007-09-08 11:32

Kasta ut windows, spara 1000kr - (Svedde_) 2007-09-08 11:35

Kasta ut windows, spara 1000kr - (esd) 2007-09-08 11:45

Kasta ut windows, spara 1000kr - (Skore Thogman) 2007-09-08 12:11

processor och hårddisk - (confused) 2007-09-08 12:15

Kasta ut windows, spara 1000kr - (oddity) 2007-09-08 12:23

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

DAGENS TOPPARTIKLAR

- PC för Alla:

Viewsonic Viewpad 10E

Bottennapp i
surfplatteträsket


- M3:

Det här vet vi om
Apples tv-satsning

(58 kommentarer)


- PC för Alla:

Wikipedia varnar för
klickbedrägerier


- PC för Alla:

Antivirusuppdatering
kraschar datorer

(13 kommentarer)


- PC för Alla:

"Så mycket tar Microsoft för
uppgradering till Windows 8"


- PC för Alla:

radera windows

Så rensar du hårddisken
från onödiga Windows-filer

(43 kommentarer)

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

Så blir din webbläsare blixtsnabb

Till din smartphone | Fler app-tips

- PC för Alla:

shoebox

Plåta gamla pappersfoton


Antivirus online

Säkra din dator här!

Windows 7

Allt om Windows 7

Här hittar du artiklar, skolor, tips och trix om Windows 7.

Dagens surftips

- PC för Alla:

alternativeto

Hitta rätt gratisprogram


Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!


Annons från Microsoft

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

15 smarta genvägar som gör ditt surfande effektivare

- Partnerzon:

Så får du webbläsaren
att se ut som du vill

Dagens app

- PC för Alla:

shoebox

Plåta gamla pappersfoton


Dagens surftips

- PC för Alla:

alternativeto

Hitta rätt gratisprogram


Annons från Microsoft

- Partnerzon:

Så blir din webbläsare blixtsnabb

PC för Alla i mobilen

PC för Alla - nu som app!

Tävling

Vinn ultrabook!

I senaste PC för Alla

Hackare och virus

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!

Eforum


Nyheter från:



Senaste speltrailers från Loading.se


5minuter.se

Testa gratis: Filmerna som lär dig mer om programmen i din dator

Bli datorproffs på 5 minuter

PC för Allas smarta videokurser - testa gratis!
Prenumerera på nyheter

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!
PC för Alla-nätverket
Detta är PC för Alla  | Vi gör PC för Alla  | Kontakta oss  | Rättelser  | Kundservice  | Annonsera  | Press

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig: Andreas Thors | Kontakta PC för Alla | Om cookies, personuppgifter & copyright
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2012 International Data Group