torsdag 17 maj 2012

- PC för Alla:

Här hämtar du SP1 för Vista


Hämta Service Pack 1 för Vista direkt!


Service Pack 1 är ett stort uppdateringspaket, som innehåller hundratals små och stora förbättringar till Vista.

När du har laddat hem och installerat paketet kommer ditt operativsystem att arbeta snabbare och stabilare, även om det naturligtvis inte kommer att bli helt buggfritt.

SP1 kommer drygt ett år efter att Vista släpptes på marknaden i början av 2007. Många analytiker tror att paketet kan ge Vista-försäljningen, som hittills gått ganska trögt, en skjuts framåt – medan kritiker anser att Microsoft skulle ha väntat med att släppa Vista tills att de buggar som SP1 fixar var åtgärdade.

Vad är då nytt i Service Pack 1?
Vid första anblick är det inte särskilt mycket, men under ytan döljer sig en hel del. Dels har Microsoft samlat ungefär 500 buggfixar i paketet. Det gör att systemet blir mer pålitligt, och flyter smidigare.

Dessutom innehåller paketet ett hundratal nya eller uppdaterade drivrutiner. Det innebär att kringutrustning och komponenter i datorn funkar bättre, och Vista får ett bredare stöd för olika sorters tillbehör.

En konkret sak som förbättrats är att det ska ta kortare tid att kopiera filer och att flytta filer till papperskorgen. Det har tidigare varit extremt segt – nu blir det, enligt Microsoft, mellan 25 och 50 procent snabbare.

En annan sak som förändrats är piratkontrollen, alltså den funktion som kollar ifall ditt Vista-exemplar är äkta eller en piratkopia. Enligt Microsoft har systemet blivit bättre på att spåra piratkopior. Företaget ska ha kollat upp vilka de vanligaste metoderna att piratkopiera Windows är och tätat luckorna i kopieringsskyddet.

Snällare mot pirater
Samtidigt har Vista blivit betydligt snällare mot de användare som har en piratkopia. Istället för att spärras helt och hållet – som dagens Vista gör om det känner av att det är en piratkopia – har Microsoft satsat på irriterande påminnelser. När Vista med SP1 känner av att systemet är piratkopierat dyker det upp pop-up-rutor stup i kvarten, och skrivbordet blir svart. Men i övrigt fungerar systemet precis som vanligt.

Vill du hämta hem SP1 för svenska Vista går du till pcforalla.se/sp1. Här kan du ladda hem installationsfilen. Dessutom hittar du tips, skolor, nyheter och tester om Windows Vista och Service Pack 1.

Hämta Service Pack 1 för Vista direkt!



Välkommen till Eforum!


Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 26 kommentarer:

Tablet - (Johan Ylinenjarvi) 2008-04-16 10:25

prestanda - (japh) 2008-04-16 10:27

prestanda - (IstvanFalukropp) 2008-04-16 10:51

prestanda - (japh) 2008-04-16 11:22

Vpn - (aburman) 2008-04-16 11:57

Synd.... - (Elfving) 2008-04-16 13:13

Färre piratkopior - (Anakin-S -<|"sudo rm -rf" betyder faktiskt read manaul really fast...|>-) 2008-04-16 13:19

Tablet - (zekel) 2008-04-16 13:21

Vpn - (Adobe Reader) 2008-04-16 13:47

Stup i kvarten? - (henriko) 2008-04-16 14:13

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

DAGENS TOPPARTIKLAR

- PC för Alla:

Viewsonic Viewpad 10E

Bottennapp i
surfplatteträsket


- M3:

Det här vet vi om
Apples tv-satsning

(58 kommentarer)


- PC för Alla:

Wikipedia varnar för
klickbedrägerier


- PC för Alla:

Antivirusuppdatering
kraschar datorer

(13 kommentarer)


- PC för Alla:

"Så mycket tar Microsoft för
uppgradering till Windows 8"


- PC för Alla:

radera windows

Så rensar du hårddisken
från onödiga Windows-filer

(43 kommentarer)

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

Så blir din webbläsare blixtsnabb

Till din smartphone | Fler app-tips

- PC för Alla:

shoebox

Plåta gamla pappersfoton


Antivirus online

Säkra din dator här!

Windows 7

Allt om Windows 7

Här hittar du artiklar, skolor, tips och trix om Windows 7.

Dagens surftips

- PC för Alla:

alternativeto

Hitta rätt gratisprogram


Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!


Annons från Microsoft

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

15 smarta genvägar som gör ditt surfande effektivare

- Partnerzon:

Så får du webbläsaren
att se ut som du vill

Dagens app

- PC för Alla:

shoebox

Plåta gamla pappersfoton


Dagens surftips

- PC för Alla:

alternativeto

Hitta rätt gratisprogram


Annons från Microsoft

- Partnerzon:

Så blir din webbläsare blixtsnabb

PC för Alla i mobilen

PC för Alla - nu som app!

Tävling

Vinn ultrabook!

I senaste PC för Alla

Hackare och virus

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!

Eforum


Nyheter från:



Senaste speltrailers från Loading.se


5minuter.se

Testa gratis: Filmerna som lär dig mer om programmen i din dator

Bli datorproffs på 5 minuter

PC för Allas smarta videokurser - testa gratis!
Prenumerera på nyheter

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!
PC för Alla-nätverket
Detta är PC för Alla  | Vi gör PC för Alla  | Kontakta oss  | Rättelser  | Kundservice  | Annonsera  | Press

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig: Andreas Thors | Kontakta PC för Alla | Om cookies, personuppgifter & copyright
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2012 International Data Group