måndag 13 februari 2012

- PC för Alla:

Coola dinosaurier lyfter inte trista Turok

Kamp. Dinosaurierna är snygga och ett schyst inslag i spelet, men de räcker inte för att göra Turok till höjdarspel.
Kamp. Dinosaurierna är snygga och ett schyst inslag i spelet, men de räcker inte för att göra Turok till höjdarspel.
Död. Vapnen du har till ditt förfogande är i stort sett desamma som i alla andra actionspel.
Död. Vapnen du har till ditt förfogande är i stort sett desamma som i alla andra actionspel.
I Turok spelar du rollen som Joseph Turok, en indian som tillsammans med sina soldatkollegor ger sig av till en främmande planet för att fånga sin tidigare mentor Kane. Något går dock snett, ni blir nedskjutna och befinner er plötsligt oförberedda på planetens yta, en planet som visar sig innehålla en mängd illasinnade dinosaurier. Med andra ord dags för dig att plocka fram dina vapen och ge dig ut på dinosauriejakt.

Vi har blivit bortskämda med actionspel med riktigt intressanta historier och bra berättarteknik de senaste åren, men storyn i Turok är inte särskilt engagerande. Efter en stunds spelande inser du också att det inte är det enda som är oengagerat i det här spelet.

Mycket medelmåttigt

Det är verkligen inte mycket i Turok som lyfter det över den stora mängden actionspel. Vapenarsenalen är i princip den klassiska med vapen som hagelbössa, kulspruta och raketgevär. Undantaget är pilbågen, som du sällan stöter på i andra spel. Grafiken är baserad på grafikmotorn från Unreal III, men lyckas ändå se platt och ointressant ut. Undantaget här är dinosaurierna, som faktiskt är riktigt snygga och läckert animerade.

Spelets artificiella intelligens är inte heller mycket att skryta med. Fienderna (både dinosaurier och människor) beter sig väldigt korkat och rusar i princip bara rakt emot dig och mot en oftast säker död. Lika korkat beter sig dina datorstyrda medspelare, som inte tvekar att sätta en kula eller två i dig om de får chansen. Mycket medelmåttigt med andra ord.

Frustrerande följder av träffar

Det som utmärker sig gör det tyvärr på ett negativt sätt. För att kompensera den bristfälliga artificiella intelligensen har man lagt in effekter när du träffas som bitvis gör spelet skitsvårt. Du slungas exempelvis bakåt, faller omkull och blir desorienterad om du träffas av ett slag från en dinosaurie eller en raket från en fiendesoldat. Dessutom påverkas din syn när du blir skadad, vilket gör dig mer eller mindre blind när du tagit mycket stryk. Det är mycket frustrerande och känns som ett billigt knep för att undvika att spelet blir alltför lätt.

Mycket frustrerande är även de buggar som i praktiken gör snabbsparafunktionen helt oanvändbar. Alltför ofta händer det att sparade spel är trasiga och du måste spela om nivån från början.

Hyfsat onlineläge
Ger du dig ut och spelar på nätet slipper du lida av spelets dåliga artificiella intelligens och du bjuds på en riktigt hyfsad meny av spelvarianter. Tyvärr är det i dagsläget svårt att njuta av dem eftersom de flesta banorna online ekade ödsligt tomma när vi testade spelet. Det blir förhoppningsvis blir bättre efter hand, men det är långt ifrån säkert med tanke på spelets många brister i singelspelarläget.

Det som räddar spelet från ett riktigt bottenbetyg är dinosaurierna. De är snyggt utförda och det är riktigt kul att både se på dem och slåss med dem. Men det är tyvärr inte tillräckligt för att göra Turok värt ett köp.

Plus: Häftiga dinosaurier.
Minus: Buggig sparfunktion. Trist grafik. Dålig artificiell intelligens.
Betyg:  (4 av 10)

Läs mer: Alla artiklar om datorspel och tv-spel.
Läs mer: Alla PC för Allas tester.

2008-06-10 12:09
Tävla med PC för Alla
- vinn systemkamera!

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Fakta

Kategori: Action.
Utvecklare: Propaganda Games.
Utgivare: Disney Interactive Studios.
Kontakt: KE Media. 0431-44 41 00, www.kemedia.com
Systemkrav: Windows XP/Vista, Pentium IV 2.8 GHz, 1 GB ram, 3d-kort med 256 MB ram, dvd-läsare.
3d-stöd: Ja, 3d-kort krävs.
Flerspelarläge: Ja.
Språk: Engelska.
Åldersrekommendation: 18 år.
Cirkapris: 300 kronor. Klicka här för bästa pris just nu.
Läs mer: www.turok.com

OBS! Innehåller våld!

Hur intressant är det här?

Tryck på +1-knappen om du tycker att fler borde läsa artikeln.

DAGENS TOPPARTIKLAR

- PC för Alla:

Canon Pixma Pro-1

Canon Pixma Pro-1:
A3-foton i världsklass


- PC för Alla:

Så bra är Windows 7
på en Macbook Air

(11 kommentarer)


- PC för Alla:

Anonymous attackerar
grekiska myndigheter

(3 kommentarer)


- PC för Alla:

"Piratkopieringen drivs
av långsamma filmsläpp"

(64 kommentarer)


- PC för Alla:

Genie Timeline Free

Så räddar du dina filer - automatiskt

(24 kommentarer)


- PC för Alla:

5 trådlösa färglaser
som klarar allt

(15 kommentarer)

Stor fototävling

Tävling

Vinn en bärbar dator!

Till din smartphone | Fler app-tips

- PC för Alla:

svenska korsord

Stora svenska korsord


Antivirus online

Säkra din dator här!

Windows 7

Allt om Windows 7

Här hittar du artiklar, skolor, tips och trix om Windows 7.

Dagens surftips

- PC för Alla:

hitta ljudboken, jo nesbo,

Ljudböcker till lågpris


Bli ett fan

PC för Alla on Facebook
Så mycket billigare är nya
tekniken för hemtelefoni

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse


Dagens app

- PC för Alla:

svenska korsord

Stora svenska korsord


Dagens surftips

- PC för Alla:

hitta ljudboken, jo nesbo,

Ljudböcker till lågpris


Hackare och virus

CES 2012

Så mycket billigare är nya
tekniken för hemtelefoni

Smartphone

Arkiv

Artikelarkivet - PC för Alla:

Här hittar du PC för Allas
artiklar - 10 år tillbaka

(1 kommentar)

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook
Så mycket billigare är nya
tekniken för hemtelefoni

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!

Eforum


Nyheter från:



Senaste speltrailers från Loading.se


5minuter.se

Testa gratis: Filmerna som lär dig mer om programmen i din dator

Bli datorproffs på 5 minuter

PC för Allas smarta videokurser - testa gratis!
Prenumerera på nyheter

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!
PC för Alla-nätverket
Detta är PC för Alla  | Vi gör PC för Alla  | Kontakta oss  | Rättelser  | Kundservice  | Annonsera  | Press

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig: Andreas Thors | Kontakta PC för Alla | Om cookies, personuppgifter & copyright
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2012 International Data Group