Kategori: Pysselspel.
Utvecklare: Prelusion games.
Utgivare/kontakt/läs mer: Nordic softsales, 08-437 406 06, www.nordicsoftsales.se
Systemkrav: Windowws 98/Me/2000/XP/Vista, Pentium 1 GHz, 128 MB ram.
Åldersrekommendation: Från 3 år.
PC för Alla rekommenderar: Från 5 år.
Språk: Svenska.
Cirkapris: 130 kronor. Klicka här för bästa pris just nu.
Spelet bjuder på tre olika teman med massor av charmiga minispel, plus en bonusavdelning med priser som du kan skriva ut och roa dig med på gammalt hederligt analogt sätt. Det är inte så mycket simulator över det hela utan mer lek och spel – allt från hinderbanor och loppjakter, till godisregn och frisbee-lekar – och det mesta handlar om tajming och precision.

Grundupplägget är klassiskt peka-klicka-styr, men även om det är extremt lättbegripligt så är det inte lika lätt att fylla poängpotten. Ibland kan det till och med krävas ett par omstarter för att få in den rätta snitsen.
Lockar fram leenden
Det är ingen brist på utmaningar, men att det samtidigt är ett väldigt gulligt spel kan inte förnekas. Grafiken är visserligen långt ifrån imponerande, men känslan är varm och behaglig och det är något alldeles ofattbart oemotståndligt med de storögda valparna. Rent nyttomässigt duger spelet mest till mus- och tangentbordsträning, men i just det här fallet är det rätt befriande att slippa en massa pretentiös pedagogik och bara få ägna sig åt att ha kul.
Jag älskar hundar är inte alls märkvärdigt, men underhållande på ett behagligt lättsamt sätt, med en fräsch touch som lockar fram både leenden och tålamod. Och när hundtemat känns uttjatat är det bara att går vidare till katt- eller kaninspelen.

Plus: Klassiska peka-klicka-styr-moment i befriande och charmig nytappning.
Minus: Risk för ett litet mått av monotoni efter mycket spelande.
Betyg:
(9 av 10) Läs mer: Alla artiklar om datorspel och tv-spel.
Läs mer: Alla PC för Allas tester.































































