onsdag 23 maj 2012

- PC för Alla:

Den vänliga väckarklockan

Fakta


Pris:
1345 kronor
Tillverkare: Innovative Sleep Solutions, www.sleeptracker.com
Info från: Coolstuff, www.coolstuff.se

 

 

 

Sleeptracker Pro är en ganska speciell alarmklocka. Istället för att ställa den bredvid sängen på nattduksbordet så har du på dig den som ett armbandsur. Sleeptracker Pro har nämligen en inbyggd accelerometer med vars hjälp den känner av de olika sömnstadier du går igenom under en natt.

Med hjälp av denna information väcker Sleeptracker dig när du sover som lättast vilket ska medföra att du inte ska vakna lika trött som om du blir väckt under din djupare sömn.

Ställ tidsspann istället för tidpunkt
Eftersom klockan ska väcka dig vid bästa möjliga tillfälle, så går det inte att ställa en exakt tid. Istället ställer du in en tid då du senast måste vakna samt ett tidsspann då klockan får väcka dig. Till exempelvis kan du ställa in att du senast måste upp klockan sju och att klockan får 20 minuter på sig att väcka dig. Då kommer du att bli väckt när du sover som lättast mellan 6.40-07.00. Om du skulle sova för djupt under, väcker klockan dig klockan sju.



Vi testade klockan under en längre period och vår försökskanin kände sig faktiskt mycket piggare och vaknade allt oftare på bra humör. Man skulle kunna jämföra effekten som att vakna av att solljuset skiner in genom fönstret.

Skavande och svettigt
Nu finns det en liten nackdel med Sleeptracker Pro, det är inte den skönaste klockan att sova med. Med ett band av gummi som kan bli väldigt svettigt och ganska vassa kanter som lätt skaver när du sover så känns den helt enkelt inte ultimat utformad som sängkamrat. Den är dessutom väldigt klumpig att ha som ”vanlig” klocka. En bättre design och vi hade hyllat den här klockan som en gåva från ovan (om man har problem med att vakna på rätt sida).



Till dess fördel ska dock också räknas att den håller bra byggkvalitet och verkligen inte ger ett plastigt intryck. Den är också väldigt lättanvänd och funktionen som låter dig vakna till en liten vibration istället för ett pip-ljud är fantastisk om man är av typen som vaknar av den. Klockan har också en usb-anslutning och du kan föra över sömninformation den har samlat under natten till datorn för att i medföljande program logga din sömn och lära dig mer om dina sömnvanor. Programmet håller dock inte så hög klass och känns mest som en gimmick.

Sleeptracker Pro kan absolut hjälpa dig vakna på lite bättre humör och lite piggare på morgonen. Designmissarna, den trista programvaran och det lite höga priset drar ner helhetsbetyget något men det är helt klart värt att överväga ett köp om du är morgontrött.


Den gör det den ska galant och vill du vakna lite trevligare så är den något för dig, men det finns fortfarande plats för utveckling.

Plus. Fungerar kanon.
Minus. Dyr, programvaran och loggningen skulle kunna vara bättre.

Betyg:  (7 av 10)


Välkommen till Eforum!


Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

DAGENS TOPPARTIKLAR

- PC för Alla:

Pentax Q

Pentax Q: Rolig men
dyr liten kamera


- PC för Alla:

"Windows RT kan
öka intresset för Ipad"

(29 kommentarer)


- PC för Alla:

pirate bay

Pirate Bay drar
igång ny webbplats

(28 kommentarer)


- PC för Alla:

facebook tidslinjen

Facebook testar nytt
utseende på tidslinjen

(17 kommentarer)

Börjar du bli mätt på Facebook?
Just nu
10% 90%

- PC för Alla:

Microsoft: Antalet
attacker mot Vista ökar


- PC för Alla:

Samsung Galaxy Xcover

Samsung Galaxy Xcover
- tålig men dålig

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

15 smarta genvägar som vässar ditt surfande

Till din smartphone | Fler app-tips

- PC för Alla:

mina fordon

Kolla din
trängselskatt


Antivirus online

Säkra din dator här!

Windows 7

Allt om Windows 7

Här hittar du artiklar, skolor, tips och trix om Windows 7.

Dagens surftips

- PC för Alla:

azerbajdzjan

Vad är egentligen
Azerbajdzjan?


Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!


Annons från Microsoft

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

8 tips för säkrare shopping på nätet

- Partnerzon:

Project Prometheus Training Center

Dagens app

- PC för Alla:

mina fordon

Kolla din
trängselskatt


Dagens surftips

- PC för Alla:

azerbajdzjan

Vad är egentligen
Azerbajdzjan?


Annons från Microsoft

- Partnerzon:

15 smarta genvägar som vässar ditt surfande

PC för Alla i mobilen

PC för Alla - nu som app!

Tävling

Vinn ultrabook!

I senaste PC för Alla

Hackare och virus

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!

Eforum


Nyheter från:



Senaste speltrailers från Loading.se


Utvalda jobb

Utvalda företag

5minuter.se

Testa gratis: Filmerna som lär dig mer om programmen i din dator

Bli datorproffs på 5 minuter

PC för Allas smarta videokurser - testa gratis!
Prenumerera på nyheter

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!
PC för Alla-nätverket
Detta är PC för Alla  | Vi gör PC för Alla  | Kontakta oss  | Rättelser  | Kundservice  | Annonsera  | Press

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig: Andreas Thors | Kontakta PC för Alla | Om cookies, personuppgifter & copyright
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2012 International Data Group