söndag 12 februari 2012

- PC för Alla:

Så blir du lurad av nätets bluffagenter

> Här är nätets bästa prisagenter

På ytan verkar allting fantastiskt. Nätets så kallade shoppingagenter hjälper dig som konsument att hitta bästa priset. Eftersom det finns tusentals nätbutiker och eftersom de säljer exakt samma saker är det en efterfrågad hjälp. I stället för att behöva klicka dig runt mellan olika butiker kan du skriva in vad du har tänkt köpa – sedan får du se vilken butik som har det bästa erbjudandet.

Shoppingagenterna, eller prisjämförelsetjänsterna som de också kallas, har hög svansföring i sin marknadsföring. ”Prisjämförelser du kan lita på”, skriver Gula Priserna och konkurrenten Eniro/Ditt Pris lovar att du ”hittar rätt produkt till rätt pris”.

Verkligheten är en annan. PC för Alla har testat de nio största shoppingagenterna, och det är bara två som lyckas hitta de bästa priserna!

Tusen kronor dyrare
Förklaringen är enkel. De flesta shoppingagenterna är inte oberoende. Likt dubbelagenter utger de sig för att stå på konsumenterna sida, men i själva verket visar de bara upp sina annonsörers produkter.

Om du exempelvis vill köpa Sony Vaio-datorn VGN-CS21S kan du få den för 10 190 kronor hos Webhallen. Men Eniro/Ditt Pris hävdar att det lägsta priset är 11 061 kronor. Eftersom Webbhallen inte annonserar tar man helt enkelt att inte med deras priser i sina listningar. Resultatet blir alltså att du som kund riskerar att få betala nästan en tusenlapp mer än du behöver.

Om shoppingagenten har dåligt med annonsörer blir det här förstås ett extra stort problem. Hos exempelvis sajt Ciao får du i många fall bara fram priset från en enda butik, och då blir tjänsten helt meningslös.

Två är fantastiska
Men alla sajter är inte meningslösa dubbelagenter. Det finns två sajter som sticker ut från mängden: Pricerunner och Prisjakt. I båda fallen handlar det om sajter som värnar sitt oberoende och jämför alla priser – oavsett om butikerna betalar eller inte. Deras intäkter kommer i stället från annonser. De butiker som vill exponera sin logga och få direktlänkar får betala.

Det här upplägget visar sig också vara framgångsrikt. De bägge sajterna lyckas hitta de lägsta priserna på nästan alla produkter. Prisjakt är snäppet vassare, men Pricerunner har å andra sidan ett enklare och snyggare upplägg. Vilken du väljer är en smaksak. Och det bästa är förstås att inte välja. Att använda ett par olika shoppingagenter är det bästa sättet att vara säker på att hitta rätt pris.

> Här är nätets bästa prisagenter

Använder du prisagenter vid nätshopping?
Det är inte längre tillåtet att rösta.

2009-09-04 14:28
Tävla med PC för Alla
- vinn systemkamera!

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 50 kommentarer:

Flygresor.se vs Destination - (kebab med bröd) 2009-09-04 16:13

Om du har specifika krav på produkten - (riptide) 2009-09-04 16:14

Varning för pricerunner - (dealer84) 2009-09-04 16:15

Om du har specifika krav på produkten - (Tuxie - http://tuxie.wordpress.com) 2009-09-04 16:24

Prisjakt - (noo-mam(rättat)) 2009-09-04 16:31

Prisjakt har med många men inte alla! - (Fredrik. J) 2009-09-04 16:31

Pricerunner - (Mattias (Eskes)) 2009-09-04 16:37

Prisjakt har med många men inte alla! - (DevPac) 2009-09-04 16:38

Pricerunner snyggt?! - (Mr. Milton) 2009-09-04 16:48

Glöm inte servicen - (ZkilfinG) 2009-09-04 17:20

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Hur intressant är det här?

Tryck på +1-knappen om du tycker att fler borde läsa artikeln.

DAGENS TOPPARTIKLAR

- PC för Alla:

5 trådlösa färglaser
som klarar allt

(11 kommentarer)


- PC för Alla:

Serif Photoplus X5

Serif Photoplus X5: Som
Photoshop - fast billigare

(2 kommentarer)


- PC för Alla:

Användare på Itunes
får sina konton länsade

(2 kommentarer)


- PC för Alla:

Så ska Office fungera på
Windows 8 för surfplattor

(3 kommentarer)


- PC för Alla:

Fler kritiska buggfixar
till Windows 7 än XP


- PC för Alla:

Google ställer in siktet
på ditt vardagsrum

Stor fototävling

Tävling

Vinn en bärbar dator!

Till din smartphone | Fler app-tips

- PC för Alla:

wordament

Är du ordsnabb?

(1 kommentar)


Antivirus online

Säkra din dator här!

Windows 7

Allt om Windows 7

Här hittar du artiklar, skolor, tips och trix om Windows 7.

Dagens surftips

- PC för Alla:

skydrive

Gratis näthårddisk

(7 kommentarer)


Bli ett fan

PC för Alla on Facebook
Så mycket billigare är nya
tekniken för hemtelefoni

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse


Dagens app

- PC för Alla:

wordament

Är du ordsnabb?

(1 kommentar)


Dagens surftips

- PC för Alla:

skydrive

Gratis näthårddisk

(7 kommentarer)


Hackare och virus

CES 2012

Stor fototävling

Så mycket billigare är nya
tekniken för hemtelefoni

Smartphone

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook
Så mycket billigare är nya
tekniken för hemtelefoni

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!

Eforum


Nyheter från:



Senaste speltrailers från Loading.se


5minuter.se

Testa gratis: Filmerna som lär dig mer om programmen i din dator

Bli datorproffs på 5 minuter

PC för Allas smarta videokurser - testa gratis!
Prenumerera på nyheter

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!
PC för Alla-nätverket
Detta är PC för Alla  | Vi gör PC för Alla  | Kontakta oss  | Rättelser  | Kundservice  | Annonsera  | Press

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig: Andreas Thors | Kontakta PC för Alla | Om cookies, personuppgifter & copyright
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2012 International Data Group