Onoff
På Onoff hittade vi en kompakt liten pc, Compaq CQ2200SC, som såldes i paket tillsammans med en skärm. Totalpriset var mycket lockande 4 000 kronor, men för de pengarna fick vi inte mycket till dator. Det här är i stort sett en mini-pc instoppad i en stationär datorlåda. Den har en Atom-processor, Intels inbyggda grafik GMA 950, en gigabyte minne och Windows XP. Det här är enda datorn som har inbyggt wi-fi, men det kommer på bekostnad av att datorns enda kortplats är upptagen med ett trådlöst nätverkskort.
Prestanda är allt annat än bra, den är till och med klen jämfört med en del nya netbookdatorer som kommit ut på senare tid. Att surfa på internet och använda Officeprogram går fint, men även här blir det segt om du stöter på en för tung webbsida eller har för många dokument öppna samtidigt.
Om låg prestanda inte är ett problem finns det däremot en hel del att gilla med datorn. Måtten är små, vilket gör den snygg och diskret att placera på skrivbordet, och den är också tyst och ganska strömsnål, även om en snabbare datorer drog ännu mindre. Du får ett enkelt men bekvämt tangentbord och en mus som är plastig men godkänd.
Det bästa med datorpaketet är skärmen. Compaq Q2159 är en ljusstark skärm med full hd-bild och 21 tum tvärs över. Det är inget för finsmakare, men riktigt bra för att vara i absoluta budgetklass. Extra bonus är att den har inbyggda högtalare. De har tråkigt, burkigt ljud, men är bättre än ingenting. Det hade varit bättre om du kunde lägga några kronor på datorns prestanda och valt en enklare skärm.
Plus. Liten och diskret, tyst, bra skärm.
Minus. Usla prestanda, ingen plats för kort, få usb-portar.
Media Markt
På Media Markt stod valet mellan två Packard Bell-datorer. Efter att ha rådfrågat en säljare valde vi den senare, en Packard Bell Imedia S1710. Det är en dator som också den är mindre än en fullstor midi-tower, men som har bredden och djupet av en. Däremot är den kortare på höjden. Här finns det med andra ord plats för tilläggskort av typen Pci Express 16x, till exempel ett bättre grafikkort.
Det här är en förvånansvärt funktionsrik dator med tanke på priset. Den har inte bara sex usb-portar, utan även esata-port, kortläsare med plats för Compact Flash och testets största hårddisk.
Processorn är en Celeron 450, en hyfsat pigg, men framför allt strömsnål budgetprocessor, och till det har Imedia S1710 grafikkretsen Nvidia Geforce 7050, och generösa tre gigabyte minne. Det ger en rejäl skjuts i prestanda jämfört med den lilla Compaq-datorn som var Atom-baserad. Vi pratar dubbla så höga siffror i PC Mark 05, vilket i verkliga livet innebär att datorn klarar betydligt mer i form av att hantera stora dokument och tunga webbsidor. Du kan utan problem spela upp enklare flash-video och filmfiler, och jobba i Photoshop med mindre bilder.
Datorn kom med Windows Vista, och ser inte ut att gå att uppgradera till Windows 7. Det dämpar naturligtvis prestanda en aning, men eftersom datorn har så pass mycket minne så klarar den av Vista bekvämt.
Till det här valde vi ut den billigaste standardskärm vi kunde hitta, även det en Packard Bell. Viseo 190 WB är en 18 tums skärm med 1366 x 768 bildpunkter. Färgerna är lite blaskiga och betraktningsvinkeln snäv, men den duger fint för kontorsjobb. Även denna har inbyggda högtalare, och lite bättre ljudkvalitet än Compaq-skärmen.
Plus. Stor hårddisk, esata, mycket strömsnål.
Minus. Måttliga prestanda, tillfälligt högljudd fläkt.
Siba
Siba hade inte mycket till varken datorer eller billiga skärmar i butiken, så vi lyckades därför inte hålla oss helt under prisgränsen på 5 000 kronor. Datorn, en Packard Bell Imedia A2730 NC, ligger dock i samma prisklass som den Imedia-dator som vi plockade upp på Media Markt, så hade vi bara haft lite tur med skärmen hade det här kunnat bli ett billigare köp.
Datorn är i själva väldigt lik Imedia S1710. Samma processor och grafikkort, bra kortläsare framtill, Windows Vista installerat, och exakt samma prislapp. Skillnaden är att här har datorn försetts med mer normala två gigabyte minne, en mer blygsam hårddisk och ingen esata-port. På plussidan får du en rejäl datorlåda och en dator med plats för mer tilläggskort och uppgraderingar.
När vi mäter prestanda är även den nära nog identisk, trots mindre minne. Vid vanligt kontorsjobb är den extra gigabyten inget som gör någon vidare skillnad. En märklig sak är att datorn drar betydligt mer ström än sin kusin. Vi misstänker att det beror på att den har en större mängd luft att dra runt i en inte lika välgenomtänkt låda. Det märks också på ljudnivån. Den här väsnas mest av alla datorer i testet, och det rosslar rejält från fläktar och hårddisk.
Bristen på billigare alternativ gjorde att skärmen vi släpade hem var minst sagt annorluda. LG Flatron W2230S är en 21-tummare med full hd-upplösning, 1 920 x 1 080 bildpunkter. Det som sticker ut är två saker, för det första står den inte på en vanlig fot utan på ett utfällbart ställ. Det ser snyggt ut, man gör att skärmen hamnar lite långt ner, som på är bärbar dator. Det andra är att den är knallrosa. Står du ut med det så är det en trevlig skärm med bra färger. Men den kostar, vi fick betala 1 800 kronor för vår.
Plus. Rymlig låda, annorlunda och bra skärm.
Minus. Måttliga prestanda, högljudd, dyr skärm.
Computer City
Computer City hade flest datorer i butiken, och här hittar vi ett riktigt bra kap. Emachines är ett relativt okänt namn, men har funnits ett bra tag nu och specialiserar sig på enbart budgetburkar. Det betyder inte att det är skräp, snarare tvärtom. Här får du väldigt mycket krut för pengarna. Datorn blev vår för 3 290 kronor, och till det plockade vi sedan med oss en skärm för 1 190 kronor, och hamnade därför tryggt under budget.
Datorn är en rymlig låda med gott om plats för extra diskar, instickskort med mera, och mycket effektiv, tyst kylning av alltsammans. Processorn är en dubbelkärnig Athlon på 2,4 gigahertz, vilket tillsammans med ett piggt grafikkort ger oss riktigt sköna prestanda. Här kan vi lugnt säga att alla former av blandad användning, från surf, till Office, till film och även ett och annat enklare spel, är inom datorns marginaler. Här går genomsnittlig prestanda upp med nästan det dubbla igen jämfört med Imedia-datorerna.
160 gigabyte hårddiskutrymme är dock lite snålt, och med en dator som är snabb nog för att visa film och media, så hade en disk stor nog att rymma mycket sådant varit välkommet.
Det här är också den enda datorn i testet som kör Windows 7. De flesta datorer i denna prisklass är äldre modeller, eller som i fallet med Compaq CQ2200SC, medvetet nedgraderade, precis som en del netbook-pc och företagsdatorer. Det gör den låga prislappen extra imponerande.
Bildskärmen vi fick rekommenderad att skaffa till var en Acer P195HQb. Det är en 19-tummare med bra ljusstyrka och färger för att vara i budgetklassen. Vi hade dock gärna sett en mer generös bildstorlek än 1 366 x 768 punkter.
Plus. Rymlig låda, bra prestanda, Windows 7.
Minus. Liten hårddisk, halvdan skärm.
Dustin Home
Slutligen har vi vår webbhandlade dator, Compaq 500B MT köpt i paketerbjudande inklusive skärm på Dustin Home. Trots att den är köpt på Dustins konsumentavdelning Home, så är det här en riktig företagsdator byggd med kontorsanvändning som högsta prioritet. En redig och nonsensfri design, om än inte särskilt snygg, och Windows XP Professional i stället för Windows 7 eller Vista. Vi hade väl kanske hellre sett pro-versionen av Windows 7 här, och datorn kan gå att få tag på med det i stället, dock inte just denna från just Dustin just då.
Annars är det en mycket trevlig dator. Processorn är en Celeron E3200, den dubbelkärniga Celeron som kom förra året, och den står sig utmärkt i kamp med AMD-processorn som satt i Emachines dator. Här sitter Intels grafik GMA X4500, som har bra prestanda för kontorsjobb, och även presterat bra vid videouppspelning. Skillnaden i uppmätt prestanda mellan den här och Emachines-datorn är marginell, men laddning av stora dokument, rullning i tunga webbsidor och sådant som fotoredigering upplever vi som betydligt smidigare här.
Skärmen är även den mycket bra. En 22 tums bastant sak med 1 680 x 1 050 bildpunkter. Bra ljusstyrka och kontorsvänliga färger, dock en aning blek för filmvisning.
Total prislapp, dator och skärm, landade på 4 994 kronor. En bra dator med kvalitetsskärm, en tusenlapp under budget. Och därmed tveklöst bästa köpet i testet.
Plus. Rymlig låda, bra prestanda, bra skärm.
Minus. Högljudd hårddisk, Windows XP.
Här kan du läsa specifikationerna för de olika budgetburkarna. Klicka för större bild.

Pssst... Missa inte fortsättningen imorgon. Då berättar vi hur det gick när vi försökte returnera datorerna.
































































Elgiganten då? - (DåXXen) 2010-05-08 08:42
Elgiganten då? - (Fetloser) 2010-05-08 09:07
Dustin? - (@dy) 2010-05-08 10:39
Elgiganten då? - (PeterLan) 2010-05-08 12:16
Att köpa datorkomponenter... - (ottan ) 2010-05-08 18:51
Att köpa datorkomponenter... - (Penti) 2010-05-09 01:11
Att köpa datorkomponenter... - (H.Walther) 2010-05-09 19:46
Elgiganten då? - (Splinter Snake) 2010-05-10 12:00