lördag 11 februari 2012

- PC för Alla:

6 laddare som tankar mobilen med solkraft

Äntligen börjar gemene man få upp ögonen för solen som fantastisk energikälla, och det märks inte minst på det kraftigt ökande intresset för solceller.

Under det senaste året har det dykt upp allt fler handhållna produkter med inbyggd solcellsladdare – i första hand handlar det om mobiltelefoner och andra liknande prylar.

Även om du inte har inbyggda solceller i din mobil går det ändå att driva den med solkraft, nämligen med hjälp av en separat solcellsladdare som det numera finns en mängd olika modeller av. Här har vi testat sex alternativ för att se hur de fungerar i praktiken. I vårt test ställs Freeloader Pro, Powermonkey Explorer, Powerplus Cobra, Solarcharger LET-02, Varta Power Play och Voltcraft SL-1 mot varandra.

Lätt att komma i gång
Samtliga laddare fungerar på ett liknande sätt. Det är bara att exponera panelerna för solen så börjar de genast lapa i sig energi. Några på- eller av-knappar existerar inte. Det enda du i vissa fall måste tänka på är att ställa in rätt spänning så att den matchar den pryl som ska kopplas ihop med laddaren.

Freeloader Pro skiljer sig mest från mängden då den, förutom sina ordinarie två små paneler, levereras med en tillbehörspanel som är riktigt stor. Det ger totalt tre paneler, vilket rent teoretiskt innebär att du borde kunna snabba upp laddningen. Med laddaren Freeloader Pro får du dessutom en praktisk skyddsväska som står emot fukt och damm. Även Powerplus Cobra kan ståta med en riktigt stor panel och den har också placerats i en sorts skyddsväska.

Alla testdeltagare har inbyggda batterier för lagring av energi, utom Varta Power Play och Voltcraft SL-1. De här två modellerna är i stället utrustade med fack för installation av laddningsbara batterier av standardtyp. Till Varta Power Play ingår två batterier, till Voltcraft SL-1 får du däremot inte med några batterier. Det ska tilläggas att den sistnämnda modellen också är den billigaste i testet.

För att du ska kunna veta om laddaren är aktiv och tar emot solenergi har laddarna någon typ av lysdiod som visar det här. Även en indikator för fulladdat batteri är näst intill standard.

På Freeloader Pro kan du få en grov uppfattning om batteriets laddning genom att trycka på en knapp som då visar mellan en och fyra zoner. Powermonkey Explorer är mer avancerad, den visar fina staplar i ett diagram på en liten miniatyrskärm.

Cobra laddar snabbast
Som du kan se i tabellen nedan kan tillverkarna i de flesta fall lämna ut siffror för hur pass lång tid det tar att ladda de interna batterierna under en dag med solljus samt med hjälp av en usb-anslutning till en dator.

Vi har även gjort en del egna mätningar och, logiskt nog, kommit fram till att de modeller som har lite större paneler också laddar snabbare. Allra vassast är Powerplus Cobra som klarade att ladda upp vår testenhet på endast 2,5 timmar. Sämst var Solarcharger LET-02, vilket inte är särskilt konstigt då den har minst solpanel.

Den enda laddaren som floppar i testet är Voltcraft SL-1. Vi kan inte godkänna en modell som levereras utan batterier och som inte har någon adapter för en vanlig usb-kontakt. Den är inte heller särskilt snabb på att ladda.

Trots att Powerplus Cobra har sämst kapacitet på det interna batteriet och dessutom levereras med något få adaptrar, utser vi ändå den till vinnare i det här testet. Den främsta anledningen till det är att den är så effektiv och att den, trots sin storlek, inte känns klumpig. Laddaren har också dubbla fästen, vilket är perfekt om du vill hänga upp den på exempelvis en ryggsäck.

Ingen ekonomisk vinning

Finns det då några pengar att spara om du använder en solcellsladdare? Nja, det handlar i så fall inte om några stora summor. En normal pekskärmstelefon som drar kring sju watt vid laddning och laddas i cirka 15 timmar per vecka kostar faktiskt inte mer än drygt fem kronor per år att ladda. (Beräknat på att elpriset ligger kring en krona per kilowattimme.) Det är med andra ord knappast av besparingsskäl som du låter solen göra jobbet.


Testets fakta och betyg - klicka för läsbart format



2010-07-18 07:59
Tävla med PC för Alla
- vinn systemkamera!

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 12 kommentarer:

Batterikapacitet? - (RoffeR) 2010-07-18 14:07

Rätt dålig miljövinst då... - (MrTrue) 2010-07-18 15:27

Batterikapacitet? - (Joens Vogelholker) 2010-07-18 15:42

Rätt dålig miljövinst då... - (Allan Allansson) 2010-07-18 15:49

Batterikapacitet? - (Allan Allansson) 2010-07-18 15:54

Rätt dålig miljövinst då... - (Daniel Wijk) 2010-07-18 17:29

Veva igång telefonen eller datorn! - (virtuosen2) 2010-07-19 04:21

Miljövänligt eller ej - (senioranders) 2010-07-19 11:24

Mobile Solar Charger hos ink66.com - (Bläckpatron) 2010-07-19 11:36

Skrivfel - 1000mAh ska det va! - (Adisgladis) 2010-07-19 11:51

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Fakta

Solcellsladdning är förstås väderberoende. Alla upp-gifter om laddningstider ska alltså ses med hänsyn till att väderleken kan inverka i mycket hög grad. Här ser du hur effekten påverkas av väder och omgivning.

  • Solpanelen direkt riktad mot solen – ger 100 procents laddningseffekt.
  • Solpanelen direkt riktad mot solen, med reflektioner från snö/vatten – ger 125 procents laddningseffekt.
  • Växlande molnighet (nog för det ska bli skuggor) – ger 50 procents laddningseffekt.
  • Molnigt – ger 10 procents laddningseffekt.

Är panelen riktad rakt mot solen ger också det en avsevärd förbättring. Du får alltså vrida panelen efter solens vandring på himlen för bästa effekt.

För att alla laddare skulle tävla på lika villkor började vi med att ladda ur batterierna på de enheter som var utrustade med sådana. Det gjorde vi genom att placera testdeltagarna upp och ned och koppla dem till en Ipod Touch som spelade upp ett filmklipp. På så sätt kunde laddarna inte ta in någon solenergi sam-tidigt som deras batteri sakta tömdes på kraft.

Sedan testkördes varje enhet under två soliga dagar med enstaka molnstackar. Vi kopplade dem mot en Ipod Touch för att mäta hur snabbt de kunde ladda upp batteriet. Effektiviteten mättes med ett särskilt batteriprogram. De laddare som inte levererades med adapter för Ipod kopplades in med hjälp av en kombination av adaptrar från sina konkurrenter och adaptrar som vi hade införskaffat på annat håll.

Vad och när vill du ladda med solcellsladdare?

Jens Edlund
– Det första jag tänker på är den bärbara datorn och mobiltelefonen, där skulle en solcellsladdare göra mest nytta. Kanske om jag är ute och tältar till exempel.

Andreas Andersson

– Jag skulle kunna tänka mig att ladda mobiltelefonen eller kameran. Helt klart på semestern, när jag är ute och vandrar eller något sådant.

Barbro Linnerhäll

– Min mobiltelefon. Jag skulle också kunna tänka mig att ladda en bärbar dator. Att ladda ficklampan och alkotestaren i bilen vore också bra.

Hur intressant är det här?

Tryck på +1-knappen om du tycker att fler borde läsa artikeln.

DAGENS TOPPARTIKLAR

- PC för Alla:

5 trådlösa färglaser
som klarar allt


- PC för Alla:

Serif Photoplus X5

Serif Photoplus X5: Som
Photoshop - fast billigare

(2 kommentarer)


- PC för Alla:

Användare på Itunes
får sina konton länsade

(2 kommentarer)


- PC för Alla:

Så ska Office fungera på
Windows 8 för surfplattor

(3 kommentarer)


- PC för Alla:

Fler kritiska buggfixar
till Windows 7 än XP


- PC för Alla:

Google ställer in siktet
på ditt vardagsrum

Stor fototävling

Tävling

Vinn en bärbar dator!

Till din smartphone | Fler app-tips

- PC för Alla:

wordament

Är du ordsnabb?

(1 kommentar)


Antivirus online

Säkra din dator här!

Windows 7

Allt om Windows 7

Här hittar du artiklar, skolor, tips och trix om Windows 7.

Dagens surftips

- PC för Alla:

skydrive

Gratis näthårddisk

(3 kommentarer)


Bli ett fan

PC för Alla on Facebook
Så mycket billigare är nya
tekniken för hemtelefoni

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse


Dagens app

- PC för Alla:

wordament

Är du ordsnabb?

(1 kommentar)


Dagens surftips

- PC för Alla:

skydrive

Gratis näthårddisk

(3 kommentarer)


Hackare och virus

CES 2012

Stor fototävling

Så mycket billigare är nya
tekniken för hemtelefoni

Smartphone

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook
Så mycket billigare är nya
tekniken för hemtelefoni

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!

Eforum


Nyheter från:



Senaste speltrailers från Loading.se


5minuter.se

Testa gratis: Filmerna som lär dig mer om programmen i din dator

Bli datorproffs på 5 minuter

PC för Allas smarta videokurser - testa gratis!
Prenumerera på nyheter

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!
PC för Alla-nätverket
Detta är PC för Alla  | Vi gör PC för Alla  | Kontakta oss  | Rättelser  | Kundservice  | Annonsera  | Press

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig: Andreas Thors | Kontakta PC för Alla | Om cookies, personuppgifter & copyright
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2012 International Data Group