Enligt Steve Ballmer är det inte bara Windows som får en ny skrud, hela företaget genomgår just nu en stor förändring.– Jag skulle kunna sammanfatta det så här, Windows 8 är en aniktslyftning för operativsystemet och vi genomgår en liknande process för hela företaget, säger Steve Ballmer.
Han avslöjade även vilka områden som Microsoft fokuserar på just nu. Bland annat kommer Microsoft aktivt arbeta med att ta fram ny hårdvara tillsammans med hårdvarutillverkarna. De övriga områdena som Microsoft lägger stor vikt på nu är molntjänster, nya typer av program och möjligheter för utvecklare att skapa program.
– Det är uppenbart att vi har en lång väg att gå innan Windows 8 är klart, men det är glädjande att höra alla positiva reaktioner och det stora intresset, säger Steve Ballmer.
Han meddelade även att sedan i tisdags har testversionen av Windows 8 laddats ned över 500 000 gånger.
IDG News






























































