torsdag 24 maj 2012

- PC för Alla:

"200 000 pc-datorer i riskzonen för attacker"

Enligt en säkerhetsforskare riskerar upp till 200 000 pc-datorer att bli utsatta för attacker av hackare som utnyttjar buggar i Symantecs fjärrstyrningsprogram, Pcanywhere. Av dessa finns det enligt säkerhetsforskaren även cirka 5 000 datorer som kör kassaprogram vilka innehåller kunders kreditkortsnummer.

Upptäckten kommer en månad efter att Symantec uppmanade sina kunder att genast stänga av Pcanywhere på sina datorer. Anledningen till varningen var att hackare lyckats få tillgång till den källkod som används i flera av Symantecs äldre program.

Genom att analyser källkoden kan hackare hitta brister som kan utnyttjas för att göra intrång på en dator som kör de berörda programmen. Symantec släppte i början av februari en uppdatering för Pcanywhere som ska täppa till eventuella säkerhetshål.

Enligt en forskare vid säkerhetsföretaget Rapid7 så är det få som uppdaterat sina versioner av Pcanywhere och löper därmed risk att utsättas för intrång. Genom en sökning på internet hittade Rapid7 mellan 150 000 och 200 000 datorer som kör den bristfälliga versionen av Pcanywhere.

Ännu allvarligare är att cirka 2,5 procent av dessa datorer även kör kassasystem som används för försäljning. Det gör det tekniskt möjligt för en hackare att få tillgång till kunders kreditkortsnummer, säger säkerhetsforskaren HD Moore på Rapid7.

Problemen slutar inte där. I förra veckan visade säkerhetsföretaget Alert Logic upp ett fungerande exempel som visar hur det går att krascha en dator med den senaste versionen av Pcanywhere.

Enligt HD Moore finns det risk för att tekniken som Alert Logic visade upp även kan användas för att ta kontroll över en dator med den uppdaterade versionen av Pcanywhere.

Symantec har inte kommenterat de nya uppgifterna, men uppger att företaget är medvetet om Alert Logics exempel och undersöker saken.

IDG News


Välkommen till Eforum!


Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 4 kommentarer:

Eller så... - (ßoZ) 2012-02-23 09:12

Eller så... - (Den där elaka snubben) 2012-02-23 11:36

Stabilt.. - (Emil Len) 2012-02-23 17:54

Att källkoden är ute innebär inte - (Noname99) 2012-02-24 14:18

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

DAGENS TOPPARTIKLAR

Dell: "Därför bör du köpa ny
dator för att köra Windows 8"

Windows 8 Dell planerar att släppa flera datorer till Windows 8-lanseringen. Enligt Dells vd, Michael Dell, behövs nämligen datorer med pekskärm för att utnyttja Windows 8 fullt ut.

(3 kommentarer)


- PC för Alla:

IBM förbjuder Siri -
"Apple kan höra allt"

(37 kommentarer)


- TechWorld:

Nyheterna i Windows 8

(63 kommentarer)


- PC för Alla:

Yahoos webbläsare synkar
mellan datorn och mobilen


- PC för Alla:

"Microsoft Office släpps
för IOS och Android"


- PC för Alla:

Pentax Q

Pentax Q: Rolig men
dyr liten kamera

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

15 smarta genvägar som vässar ditt surfande

Till din smartphone | Fler app-tips

- PC för Alla:

vidtrim

Gör ett filmklipp


Antivirus online

Säkra din dator här!

Windows 7

Allt om Windows 7

Här hittar du artiklar, skolor, tips och trix om Windows 7.

Dagens surftips

- PC för Alla:

loreen

Ladda för Loreen


Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!


Annons från Microsoft

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

8 tips för säkrare shopping på nätet

- Partnerzon:

Project Prometheus Training Center

Dagens app

- PC för Alla:

vidtrim

Gör ett filmklipp


Dagens surftips

- PC för Alla:

loreen

Ladda för Loreen


Annons från Microsoft

- Partnerzon:

15 smarta genvägar som vässar ditt surfande

PC för Alla i mobilen

PC för Alla - nu som app!

Tävling

Vinn ultrabook!

I senaste PC för Alla

Hackare och virus

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!

Eforum


Nyheter från:



Senaste speltrailers från Loading.se


Utvalda jobb

Utvalda företag

5minuter.se

Testa gratis: Filmerna som lär dig mer om programmen i din dator

Bli datorproffs på 5 minuter

PC för Allas smarta videokurser - testa gratis!
Prenumerera på nyheter

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!
PC för Alla-nätverket
Detta är PC för Alla  | Vi gör PC för Alla  | Kontakta oss  | Rättelser  | Kundservice  | Annonsera  | Press

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig: Andreas Thors | Kontakta PC för Alla | Om cookies, personuppgifter & copyright
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2012 International Data Group