Samsung visar sig var klart störst bland Androidtillverkarna med en marknadsandel på 44 procent under det första kvartalet. Totalt sett hade Samsung en marknadsandel på 23,9 procent under perioden.
Samsung sålde 34,5 miljoner smartphones med Android jämfört med Apple som sålde 33,1 miljoner enheter, enligt Gartner. Det betyder att de båda företagen står hälften av alla smartphones som såldes under årets första kvartal.
RIM stod för 6,9 procent med 144,3 miljoner sålda smartphones och Microsofts Windows Phone landade på 1,9 procent av den totala försäljningen. De övriga Androidtillverkarna som HTC och Motorola stod alla för mindre än tio procent av försäljningen enligt Gartner.
Totalt såldes det 44 miljoner flera smartphones under årets första kvartal jämfört med samma period i fjol. Sett på alla typer av mobiltelefoner så minskade emellertid försäljningen med två procent världen över jämfört med första kvartalet 2011.
IDG News




































