
Thinkpad Tablet 2 väger mindre än 600 gram och tjockleken är på 9,8 millimeter. Den drivs med Intels nya Atom-processor som har kodnamnet Clover Trail. Surfplattan är en uppföljare till Thinkpad Tablet från i mitten av förra året som levererades med Android 3.1 och en Arm-processor.
Surfplattan passar enligt Lenovo för både privatpersoner och företag. Beroende på land kommer det att finnas en modell som har inbyggt stöd för 3g och 4g. Det finns även en dockningsstation med tangentbord som tillval.

Bildskärmen har en upplösning på 1 366 x 768 pixlar och det finns uttag för hdmi. Tillbehör kan anslutas via en standard usb-kontakt. Det följer även med en pekpenna som förvaras i höljet.
Thinkpad Tablet 2 har även en biometrisk fingeravtrycksläsare som kan användas för extra säkerhet vid inloggning och verifikation.
Lenovo har ännu inte uppgett något pris.
IDG News





































