Artikelkommentarer
Vi håller just nu på att uppgradera vära kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq
Kommentatorn ansvarar själv fö;r sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även poänglösa datorkrigsinlägg tas bort.
OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.
Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.
IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.
Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.
Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.
Bli ett fan
Välj rätt dator
m.pcforalla.se
Prisjämförelse
Nyhetsbrev
Eforum
Nyheter från:
Senaste speltrailers från Loading.se
5minuter.se
Bli datorproffs på 5 minuter
Korrekt analys
2012-12-18 10:12
HBO, har man en tjänst som inte suger finns ingen anledning att kräva 12 månaders bindningstid.
HBO: Jag kommer tanka mina saker på TPB nu. För att ni FUCKAR upp. Berätta hur det känns? *tycka upp en mikrofån i nyllet*
ANONYMOUS /B/TARD
Korrekt analys
2012-12-18 10:25
När får IDG filter så att jag kan sortera ut nyheter jag inte är intresserad av
Korrekt analys
2012-12-18 14:03
Meniac
Korrekt analys
2012-12-18 16:51
Varför? Netflix blir det för min del. HBO, var är ni?
Meniac
Korrekt analys
2012-12-18 18:44
Var vod tjänsten i HD skulle jag kunna vara nöjd som telia kund, men nu lär jag inte förlänga avtalet när det börjar kosta pengar.
redep
Netflix
2012-12-18 10:26
Right!
Netflix
2012-12-18 14:23
soft0
Netflix
2012-12-18 15:01
Fungerar suveränt på ubuntu :)
Mr_Vein
Netflix
2012-12-18 15:40
Nej tack.
Right!
Netflix
2012-12-19 09:55
Peter H
Netflix
2012-12-19 10:39
magggot555
(Inlägget är borttaget av moderator)
2012-12-18 10:35
(Inlägget är borttaget av moderator)
2012-12-18 10:43
Bara en stream åt gången
2012-12-18 10:59
httpd
Hur mycket betalade Netflix för denna artikeln?
2012-12-18 11:04
Patrikgbg82
Hur mycket betalade Netflix för denna artikeln?
2012-12-18 11:11
För egen del har jag varit toksugen på att äntligen få se Game of Thrones lagligt till våren. Men jag hade hoppats på att vara medlem i 3-4 månader, och sedan stänga ner kontot efter säsongsavslutningen. Att tvingas sitta kvar åtta månader extra känns inte sådär jättespännande.
Jag hade också hoppats på att kunna se streamen på TV:n via min mediaburk (som kör Linux). Men det verkar jag heller inte få göra.
Jag hade hoppats på att HBO skulle erbjuda en tjänst som gjorde det LÄTT för mig att se min favoritserie. Lagligt. Men istället känns det som att de gör det medvetet svårt för mig.
I slutändan köper jag nog tjänsten ändå. Jag vill inte vara pirat. Men det kommer att bli ett väldigt motvilligt köp.
Nomaden
Hur mycket betalade Netflix för denna artikeln?
2012-12-19 17:04
Netflix har ansträngt sig för att göra erbjudandet enkelt och prisvärt för kunden. Det har inte HBO. Det kommer att straffa sig.
SiggeLund - www.sigge.eu
Hur mycket betalade Netflix för denna artikeln?
2012-12-18 11:24
Han har bara skrivit det många med honom anser, mig inklusive.
När jag först hörde talas om tjänsten så tänkte jag i min enfald att det skulle komma att bli årets streaminglösning med alla favoritserier bara ett klick ifrån och att det, i enlighet med de flesta streamingtjänster, skulle vara enkelt att prova på om det är något som passar mina behov.
HBO har begått ett stort misstag, det är jag övertygad om. Att de har ett katastrofalt dåligt plattformsstöd är väl inte den största missen(de andra aktörerna med sin Silverlight har väl inte heller så bra stöd egentligen), men att kräva bindningstid för en streamingtjänst är inte en nutida abonnemangsform - som mest möjligen 3 månaders uppsägningstid. En bra tjänst kräver ingen bindningstid. Jag har haft Spotify Premium sedan de släppte appen till Symbian och vissa veckor startar jag inte alls upp Spotify över huvudtaget för att jag har andra ljudkällor jag föredrar, men alla möjligheter med Spotify är väl värda att betala för och jag ser ingen anledning att avsluta tjänsten i närtid.
Charlie Root
Hur mycket betalade Netflix för denna artikeln?
2012-12-18 11:39
HBO kunde blivit så bra, men en kedja är inte starkare än dess svagaste länk. Det räcker inte med att ha bra material, det måste kunna levereras på ett smidigt sätt och definitivt inte låsa in kunden i obefogade bindningstider. Vad har vi som kunder att vinna på bindningstid? Ingenting! Det hade varit helt ok om de bjudit på en box att koppla till tvn, då hade jag gladeligen accepterat en bindningstid men jag binder mig inte till något som inte ger mig nåt tillbaka!
Netflix har satsat på enkelhet rakt igenom. Ingen bindning, ingen uppsägningstid, otroligt många plattformar och ett helt ok utbud. Att HBO ens yttrar sig att de "finns på alla plattformar" är ju ett rent skämt. Inte ens en app till iOS finns ju än, och när den kommer så kommer Airplay inte att finnas, av "säkerhetsskäl".
Nä, HBO visar tydligt att de inte vill ha några stream-kunder. De vill helst att man bara fortsätter köra på tv-kanaler och säljer sitt utbud till andra kanaler.
EnDumEn
Hur mycket betalade Netflix för denna artikeln?
2012-12-18 11:51
Netflix var smarta, och jag har gått med på att bli "lurad". Jag hade egentligen inte tänkt satsa på Netflix pga det man läst om bristfälligt utbud, men iom Spotify premium så nappade jag på erbjudandet om gratis Netflix fram till årsskiftet och som det ser ut idag bland konkurrenterna så kommer jag låta mitt konto hos Netflix löpa på tills vidare. Visst - jag har inget stöd till min mediapc som kör Linux, till min stora irritation, men jag köpte en ATV3 för ett par hundringar och det finns faktiskt massor av serier och en del filmer jag inte sett ännu. Prisvärt.
Jag börjar seriöst tro att HBO laddar upp för en massiv attack mot alla s k "nätpirater". Först visar de på att de faktiskt gjort "allt" för att motverka illegal nedladdning genom att erbjuda en tjänst (som nästintill ingen vill ha pga klausulerna), är väl bara att vänta och se om det blir razzior till våren. :-)
Charlie Root
Hur mycket betalade Netflix för denna artikeln?
2012-12-19 08:06
Choban
gör inget...
2012-12-18 11:08
Det blir i alla fall inte HBO...
MrDeos
Om ett par år
2012-12-18 11:21
Det går alla fall lite lite framåt var gång även om det tar en jävla tid.
_niko_
Inte till Smart TV?
2012-12-18 11:43
Det suger i så fall, jag kan stå ut med villkoren (det att man kan säga upp abonnemanget efter tre månader om man till äventyrs inte skulle vilja ha det för den skitsumma det egentligen handlar om) men att inte kunna se på serierna i en TV på samma sätt som med Netflix gör ju inte att man känner att det är värt att sluta ladda ner gratis istället. Paradoxalt nog är det bekvämare att konsumera utan att betala. Jag kan lätt tänka mig betala det dubbla om bara denna industri (misstänker att det är den ruttna upphovsrättsindustrin som jävlas i vanlig ordning) ville anpassa sig till verkligheten.
Netflix har satt standarden och det duger inte att vara sämre än dem.
flemens
Netflix är INTE bättre.
2012-12-18 12:03
permo
Netflix är INTE bättre.
2012-12-18 13:20
Vad har HBO som jämförelse? PC, mac och android?
Netflix ska tydligen oxå funka i Wine, men det bör väl HBO oxå göra isåfall. De kör båda Silverlight i windows.
Så jo, Netflix är REJÄLT mycket bättre iaf i dagsläget.
EnDumEn
Netflix är INTE bättre.
2012-12-18 13:24
Android
Windows
PS3
Wii U
Vissa Smart TV
iOS
och en gratis testperiod på det gör det för tillfället mer lättåtkomligt i min värld
wezzy-se
Netflix är INTE bättre.
2012-12-18 14:19
http://www.youtube.com/watch?v=Tfte5su5DIA
Batterisyra
Netflix är INTE bättre.
2012-12-19 12:37
Sh0rty2
Netflix är INTE bättre.
2012-12-20 09:11
http://www.howtogeek.com/119204/how-to-watch-netflix-on-linux/
ßoZ
Vände i dörren
2012-12-18 13:10
Fragge
HBO och Apple
2012-12-18 13:17
Take it or leave it!
Christian Nissen
HBO och Apple
2012-12-18 14:48
msa
HBO och Apple
2012-12-18 17:14
Christian Nissen
HBO och Apple
2012-12-19 01:46
Apple har väldigt nöjda kunder liksom HBO har....
Kookaburra
HBO och Apple
2012-12-19 08:08
Choban
Bindning/uppsägnings tid vill vi inte ha
2012-12-18 15:04
Här ser jag ingen inköpt hårdvara? Ingenting som ger anledning till bindningstid överhuvudtaget. Big fail!!
Uppsägningstid samma sak. Man får vad man betalar för. En månadsprenumeration som löper en månad i taget är den vedertagna standarden och att för sådana här tjänster klamra sig fast vid en 3 månaders uppsägningstid är bara ren skär girighet.
Ingen kund klagar om man betalt en månad och tröttnar efter en vecka. Men däremot kan man lätt dra på sig en rejäl hög med missnöje om det är tre månaders uppsägningstid.
HBO får la gå igenom skärselden, de kommer att inse faktum och ändra sig. Det finns inte en chans att lyckas på marknaden när man försöker plundra sina kunder.
incus
Bindning/uppsägnings tid vill vi inte ha
2012-12-18 15:07
Fenomenet blir då iallafall i början innan denna marknad mognat, att kunderna väljer att hoppa mellan aktörerna. Ett par månader här, ett par månader där. Helt enkelt enda sättet att få ta del utav alla de tv-serier o filmer man önskar se.
incus
Äntligen en bra streamingtjänst
2012-12-18 15:06
Men så blev det inte.
Finns fortfarande inte en enda bra streaming tjänst.
HBO - bindningstiden suger
Alla andra - utbudet suger
Tips till HBO: alternativt abonnemang, högre månadskostnad och kortare bindningstid. 99kr/månad i tre månader hade jag absolut testat.
Sebbe138
Äntligen en bra streamingtjänst
2012-12-18 16:23
Det är inte bara nya filmer som är sevärda.
Swenba
Äntligen en bra streamingtjänst
2012-12-18 21:00
Netflix har inte det senaste, men väldigt mycket som är sevärt! Hittat väldigt många serier t ex som jag inte upptäckt förrän nu.
EnDumEn
Äntligen en bra streamingtjänst
2012-12-19 00:31
Natanael L
Äntligen en bra streamingtjänst
2012-12-19 07:39
Sebbe138
Rent allmänt om streaming
2012-12-18 16:46
Hade också gärna testat på HBO, men inte med dessa villkoren.
Något som irriterar mig med streamingtjänsterna är att innehållsägarna verkar ha skrivit något puckat avtal om att "undertexter ska alltid finnas med" och "finns det dubbat, så ska det inte gå att byta språk".
Främsta anledningen till att jag slutade hyra HD-film via Xbox Video...
Någon som sitter med insikt varför i hela friden har gjort på det viset?
The Sweede
Ångerrätt?
2012-12-18 17:25
Jag skulle vilja prova för att se om kvalitén duger.
Netflix dög inte enligt min mening.
Är det någon som vet ifall det finns ett test man kan köra utan att teckna ett abbonemang?
Och när det gäller lagen för distansavtal, man har ju ångerrätt.
Jag har läst igenom länken ovan och jag kan inte se några hinder till varför jag inte skulla ha rätt att ångra mig?
Någon som tolkar lagen på annat vis?
Undrar om de har byggt en funktion under "Min HBO-profil" där man kan klicka för att ångra sitt köp inom 14 dagar... :D
DOB
Ångerrätt?
2012-12-18 21:23
Allan_I_Dalen
Ångerrätt?
2012-12-20 09:34
ßoZ
Borttaget inlägg
2012-12-18 18:27
Dessutom skall ni kanske vara försiktiga att promota rootade mobiltelefoner då det vid felaktigt användande kan påverka garantin. Inget problem för de som vet vad man gör naturligtvis.
SubzeroNr1
Gnäll
2012-12-18 19:47
brainiac
Gnäll
2012-12-18 21:04
EnDumEn
Gnäll
2012-12-19 09:59
Så nej, det är inte bara några gnällspikar på IDG.
Peter H
Gnäll
2012-12-19 11:40
brainiac
Gnäll
2012-12-19 18:56
ännuettidgtrollimängden
Gnäll
2012-12-19 18:57
Gå in på HBO Nordics facebooksida eller deras twittertagg och skåda de användare som försöker få igång sina konton men inte kan nå fram till kundservice.
De användare som det fungerar för hör nog inte av sig så det finns ett mörkertal där, men bland de användare som hört av sig finns fel som torde irritera flertalet. Problem med undertexter, hackande bild/ljud, att det verkar nästintill omöjligt att komma fram till kundservice säger det mesta.
Nej du, mest troligt är det "ett platt fall" och de nöjda kunderna är de som genom sin operatör/hårdvara fått en provperiod på 6 månader (och därför har lite mer överseende med barnsjukdomar). De mindre nöjda är de s k VIP-kunderna som får alla möjliga problem under sin "gratismånad".
Bara det att det nu är ett dygn sedan jag erbjöd att skänka bort min vip-kod till min Facebook/Google+-krets och ingen nappat säger en del om succen. Enda tillskottet i de trådarna utöver kritik har varit att andra också snällt erbjudit att skänka bort sin vip-kod till HBO Nordic.. kan bara tolkas som fail.
Charlie Root
Gnäll
2012-12-19 20:31
brainiac
Gnäll
2012-12-20 13:59
Nåväl, de skickade ett mail igår med ämnet "Viktig information" och bland annat följande text, citerar:
"Vissa av er har varit bekymrade över att ni inte kan prova tjänsten innan ni binder er till ett abonnemang. Vi har lyssnat. Därför kommer vi nu erbjuda er möjligheten att avsluta ert abonnemang före 31:a Januari 2013 utan kostnad eller ytterligare åtagande."
Mig säger det att man med en sån ämnesrad verkligen vill att alla mottagare läser mailet och inte bara sänder till papperskorgen och om det nu vore en sån succe som fransmannen vill påskina så hade de ju inte behövt lyssna på de lilla fåtal hypotetiska användare som gnällt.
Detta är första steget. Om någon eller ett par veckor innan de släpper tjänsten kommer nästa steg, när de kommer att erbjuda ett alternativ med förhöjd abonnemangsavgift mot slopad bindningstid.
Platt fall, hoppas de bara hinner veckla ut fallskärmen innan de slår i backen.
Jag börjar istället hoppas på att Hulu släpps här i Norden. Det sannerligen konkurrens.
Charlie Root
Gnäll
2012-12-20 14:50
brainiac
Gnäll
2012-12-20 15:14
Peter H
Gnäll
2012-12-20 09:36
ßoZ
Gnäll
2012-12-19 19:02
ännuettidgtrollimängden
Android
2012-12-18 23:10
Väl vid registreringen så kom det fram att man var tvungen att binda upp sig på 12mån och att VIP erbjudandet var värt 79kr.. WOW..
Sen att jag varken kan köra appen på min Telefon eller Surfplatta då båda kör custom rom gör ju inte saken bättre.. BRA HBO... BRA... >.<
sprite
Obefogad kritik
2012-12-19 01:09
Just det, det här med företagsekonomi... När man lanserar en ny tjänst kan det vara mycket smart att lansera den gratis tillsammans med det största tele-, tv-bolaget i Sverige, och en av de största elektroniktillverkarna i världen. Detta innebär att folk som normalt inte skulle betala för tjänsten kanske blir intresserade då det inte kostar extra under 6 månader.
Dessutom tycker jag att HBO nordic har ett intressant koncept; något som kanske är lite före sin tid. Tanken de haft kan vara att de vet att de har högkvalitativa serier, medan allt fler överger TV:n för internetbaserade tjänster. Då TV-räkningar som uppgår till flera hundralappar i månaden nu är borta, kan jag inte tänka mig att det verkligen är så jobbigt att punga ut 79 kr. i månaden.
12 månader bindningstid kan jag hålla med om vara lite väl mycket, men de erbjuder dock uppsägningstid inom 3 månader, något som borde vara väl tilltagen tid för att avgöra ifall tjänsten är något att ha eller inte... Snabbare var ni att avfärda tjänsten som funnits i knappt ett par månader...
le_daft
Obefogad kritik
2012-12-19 08:00
På ett principiellt plan hoppas jag de misslyckas fatalt så det blir tydligt till andra tjänsteleverantörer att vi kunder vill inte ha bindningstid, men personligen hoppas jag de ändrar sig och tar bort bindningstiden ökar plattformsstödet.
redep
Obefogad kritik
2012-12-19 08:19
1. När man binder sig, förväntar man sig ett mervärde. En gratis box, en "betald" mobiltelefon o.s.v. Här får man inget så varför binda upp sig i avtal?
2. Man kan inte testa tjänsten innan man bestämmer sig för att köpa. Lite som att köpa grisen i säcken. Lyssnar man på de som faktiskt köpa, är missnöjet stort. Dålig kvalitet på streamen, dåligt plattformsstöd (inte som utlovat).
Några tillägg som många stört sig på:
1. man gick ut med buller och bång, knöt upp intressenter och lovade dessa att få bli först att testa tjänsten. Sen lanserades tjänsten ändå till andra innan. Redan här har man svikit sina "fans".
2. Nordenchefens hybris med uttalanden som att man inte ser varför ingen skulle tveka på ett 12-månadersabonnemang. Den typen av dryghet stör dagens konsumenter som är mer medvetna än så.
3. Oförmåga/ovilja att svara på frågor i de offentliga kanalerna. Man väljer att systematiskt bara svara på frågor som är "bekväma". Detta kallas nonchalans.
4. m.m.
Så nej, kritiken är inte obefogad.
Choban
Linuxstöd och bindningstid
2012-12-19 08:02
Min HTPC kör Debian, tänker inte betala för en tjänst jag bara kan använda på min desktop (OS X).
Blir att fortsätta kolla på HBO-serier "gratis" på nätet...
mludd
Funkar kanon via Telia
2012-12-19 12:43
jag är ju dock tyvärr låst till att bara kunna se på HBO via digitalboxen.
Jag slipper även 12 månaders bindningstid.
Jag hade dock aldrig övervägt att skaffa det på "normalt" vis med de krav som HBO har och håller med i artikelförfattarens kritik.
Dem borde verkligen ändra sina avtal.
MaxG
ge mig pg-/bg-konto sätter jag in 79 kr/mån...
2012-12-19 18:00
Förutsatt att jag får plocka vilket HBO-content som helst från Internet och spara ner under tiden som jag betalar avgiften.
lonnblad
ge mig pg-/bg-konto sätter jag in 79 kr/mån...
2012-12-19 18:54
Och man kan byta ut HBO ovan mot vilken innehållsleverantör som helst, de är alla lika dåliga jämfört med de "kundutvecklade alternativen".
Nej det var tråkigt att det blev såhär HBO, jag hade stora förhoppningar som pulveriserades. Den amerikanska tjänsten kan omöjligt vara lika dålig, inte ens amerikaner är så korkade att de nöjer sig med det här. Men de är kanske tillräckligt korkade för att tro att vi nordbor gör det.
Gör om, gör rätt!
ännuettidgtrollimängden
Dom lyssnar iaf
2012-12-20 07:51
Ett steg i rätt riktning men borde det inte vara såhär alltid, oavsett om man får nyhetsbrev eller inte.
Sebbe138
Bindningstid?
2012-12-20 09:42
ßoZ
När jag läste om bindningstiden
2012-12-22 21:52
Bojkotta allt med långa bindningstider!
stormense
Värdelös sajt
2013-01-07 14:01
Det var den sämsta streamingtjänst jag nånsin har stött på. Det går inte ens att söka på film, serie, skådespelare eller regissör. Man måste bläddra igenom listorna film för film, serie för serie. Inte för att det är så värst många, för deras utbud är minst sagt minimalt, men det är ändå irriterande. Jag håller mig till Netflix i fortsättningen också.
Behöver jag säga att jag sade upp medlemskapet igen dagen efter?
ßoZ